Jednou z funkcí, která zřejmě nebude v Krtečkovi příliš známá a využívána je WEB server. S jeho využitím si však můžete vytvořit svůj vlastní odesílací SMS server!

Možné využití by se našlo pro různé druhy spolků nebo oddílů (skauti, sbor dobrovolných hasičů, …). Aby si mohli všichni členové mezi sebou zdarma posílat SMS zprávy, stačí si nadefinovat parametry pro odesílací skripty, u kterých není potřeba opisovat kontrolní kódy a doplnit do kontaktů všechny členy oddílu. Pro každého člena se nakonec v nastavení WEB serveru nadefinuje přihlašovací jméno a heslo a to je vše. Protože dnes už téměř každý vlastní nějaký chytrý telefon s Androidem, je možné si do něj nainstalovat jednoduchou aplikaci, která je schopna s WEB serverem Krtečka komunikovat a SMS zprávy odesílat.

Aby se Vám záložka s nastavením pro WEB server zobrazila, musíte nejprve v záložce Nastavení povolit zobrazení rozšiřujícího nastavení.

rozsirene_funkce_zapnout

Zpřístupnění rozšiřujícího nastavení.

Tím dojde k zobrazení několika dalších záložek. Jednou z nich bude také záložka Web server, kde je možné server spustit a nastavit. Můžete vytvořit uživatele, kteří budou mít k serveru přístup nebo povolit přístup bez nutností přihlášení. Pomocí pravidel je také možné určit jen některé IP adresy nebo jejich rozsahy, kterým bude k serveru povolen přístup.

web_server_zalozka

Záložka s nastavením WEB serveru.

Po spuštění serveru stačí jeho adresu zadat do webového prohlížeče, přihlásit se a můžete odesílat SMSky. Stránky nejsou žádnou grafickou lahůdkou, ale svůj účel plní. Pokud by někdo zatoužil si vzhled upravit, může tak učinit editací HTML souborů ve složce “server“, která se nachází v hlavním adresáři Krtečka. Ve WEBovém rozhraní máte podobně jak v Krtečkovi k dispozici seznam kontaktů, odesílacích skriptů, frontu zpráv a seznam odeslaných zpráv. Každý uživatel (pokud jich je v nastavení WEB serveru více) vidí pouze “svoje” SMS zprávy.

krtecek_server_prihlaseni_web

Přihlášení k WEB serveru Krtečka.

Adresáta lze vybrat buď výběrem ze seznamu kontaktů nebo zadáním telefonního čísla a výběrem odesílacího skriptu. Webové rozhraní neumožňuje zobrazit kód obrázku k opsání a tak při volbě odesílacího skriptu je nutné vybrat takový skript, kde není potřeba kontrolní kód opisovat nebo, kde je Krteček schopen kód rozpoznat.

krtecek_server_sms_web

Stránka pro odeslání SMS

Pro uživatele Androidu je k dispozici aplikace KrtecekSMS, která je schopna předat na server Krtečka požadavek k odeslání zprávy a zobrazuje také stav fronty a seznamu odeslaných zpráv. Androidí aplikace je umístěna na GITLABu, takže pokud má někdo zájem, zdrojové kódy najde na https://gitlab.com/krtecek/krtecek-pro-android.

Důležité je si v aplikaci nastavit adresu WEB serveru Krtečka a zadat platné přihlašovací údaje. Po zadání nastavení ho uložíte pomocí tlačítka Ulož nastavení. K otestování, zda je vše zadáno správně, slouží tlačítko Otestuj nastavení.

test_nastaveni_ok

Nastavení cesty k WEB serveru a přihlašovacích údajů.

Odeslání zprávy je pak jednoduché. Na úvodní obrazovce vybereme kontakt, napíšeme text zprávy a klikneme na tlačítko Odešli SMS.

sms_test

Úvodní obrazovka

Je třeba zmínit jednu nevýhodu. Pokud budete chtít využívat WEB server Krtečka, musí být Krtek spuštěn na některém počítači s veřejnou IP adresou.

APK soubor klienta pro Android můžete stáhnout kliknutím na ikonu krtek_android. Aby vám šla aplikace nainstalovat, musíte povolit spouštět i nepodepsané aplikace.